IOSSI cosmetics

Czy mogę coś zrobić aby poród był łatwiejszy?

0

W naszej przestrzeni instagramowej zagościła niedawno Gosia Tutko. Z wykształcenia wokalistka jazzowa i doula wspierająca kobiety w okresie okołoporodowym. Gosia podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat jednego ze sposobów samodzielnego przygotowania się do porodu, jakim jest masaż krocza.

Masaż można rozpocząć w trzecim trymestrze ciąży (około 35 tygodnia), jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań. Najlepiej, jeśli będziesz wykonywać go po wieczornej kąpieli, bo wtedy tkanki są bardziej rozluźnione.

Znajdź wygodną pozycję. Może być stojąca z jedną nogą uniesioną i podpartą dla wygody, półleżąca lub siedząca. Jakakolwiek, bylebyś czuła się komfortowo i nie spinała niepotrzebnie ciała.

Pamiętaj o higienie. Dłonie do masażu powinny być zawsze umyte przed nałożeniem na nie olejku intymnego.

W masażu krocza interesują nas dwa blisko siebie położone obszary. Pierwszy, tzw.  środek ścięgnisty, znajduje się pomiędzy pochwą a odbytem, czyli w miejscu, w którym zbiegają się mięśnie i powięzi dna miednicy i krocza.

 

Ten punkt możemy masować delikatnymi kolistymi ruchami lub uciskać w miejscu. Masaż przyniesie jeszcze lepsze rezultaty, jeśli połączysz go z głębokim, przeponowym oddechem. Na wdechu odpuść ucisk, na wydechu delikatnie dociśnij palec w głąb tkanek. 

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z masażem pamiętaj, aby żaden z ruchów nie powodował bólu. Jeśli tak jest, odpuść lub zmniejsz siłę nacisku, by ciało mogło przyzwyczaić się i przyjąć dobroczynne działanie masażu. Drugim krokiem jest masaż przedsionka pochwy, którą masujemy po jej dolnych brzegach rysując palcami kształt litery U.

Zanim zaczniesz, ponownie wetrzyj olejek intymny w dłonie, by nieco go rozgrzać. Natłuszczone olejkiem palce sprawią, że ruch będzie przyjemniejszy, a natłuszczone drogocennymi olejkami wargi sromowe podziękują Ci w momencie porodu. Masaż powinien trwać od kilku do dziesięciu minut, jeśli wykonujesz go sama.

Może też być elementem gry wstępnej – tu uśmiechamy się szeroko, bo ten moment właśnie wyzwoli w organizmie oksytocynę, tak istotny hormon podczas porodu.

Po więcej szczegółów oraz informacji, jak zaopiekować się blizną po porodzie zapraszamy na nasz Instagram. Całą pogadankę z Gosha.vocal.doula możecie posłuchać tutaj. 

Za zdjęcie dziękujemy takamastudio :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium