IOSSI cosmetics

Witamina C w kosmetykach

0

Witamina C to składnik aktywny, który znajduje się na mojej osobistej TOP liście: zachęcona efektami jego działania, od lat sięgam po kosmetyki, które go zawierają. Obok retinolu to jeden z najlepiej przebadanych surowców kosmetycznych o udowodnionym pozytywnym działaniu na skórę. Za właściwości wybielające i przeciwstarzeniowe pokochały go nie tylko Azjatki, ale i kobiety na całym świecie.

W produkcji kosmetyków używanych jest wiele form witaminy C - możemy podzielić je na rozpuszczalne w wodzie (kwas L-askorbinowy, glukozyd askorbylu, sól sodowa i magnezowa fosforanu askorbylu, kwas 3-etylo-askorbinowy) oraz rozpuszczalne w tłuszczach (palmitynian askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu). Wszystkie wymienione wyżej formy łączy działanie antyoksydacyjne, rozjaśniające i wspomagające ochronę przed promieniowaniem UV, natomiast różnią się one stabilnością, pH w jakim są stosowane oraz efektywnością przenikania do głębszych warstw skóry gdzie stymulują produkcję kolagenu. Szczególnie interesujące formy witaminy C to kwas L-askorbinowy, którego bogatym źródłem są m.in. owoce dzikiej róży i aceroli (więcej o aceroli przeczytasz tutaj) oraz jej stabilne i cenione pochodne: tetraizopalmitynian askorbylu i kwas 3-etylo-askorbinowy.

Kwas L-askorbinowy (INCI:Ascorbic Acid)
Naturalnie występującą formą witaminy C jest kwas L-askorbinowy. W przeciwieństwie do roślin i większości zwierząt organizm ludzki nie ma zdolności do syntezy witaminy C. Ilość kwasu L-askorbinowego dostarczana z pożywieniem, która ostatecznie dotrze do skóry, jest zatem ograniczona, stąd popularność kosmetyków dostarczających witaminę C z zewnątrz. Kwas L-askorbinowy to przede wszystkim bardzo silny antyoksydant, który daje wiele korzyści w pielęgnacji. Wyjątkowo skutecznie działa w połączeniu z witaminą E – mają zdolność do wzajemnej regeneracji. Kwas L-askorbinowy z łatwością „wymiata” wolne rodniki i jest cennym składnikiem wspomagającym fotoprotekcję skóry. Dowiedziono, że stosowany miejscowo dziesięcioprocentowy roztwór witaminy C wyraźnie zmniejsza oparzenie słoneczne komórek (o 40%) oraz rumień wywołany przez promieniowanie UVB (o 52%). Szacuje się, że zwiększona ekspozycja skóry na słońce może powodować wyczerpanie nawet dwóch trzecich zapasów witaminy C skumulowanej w skórze. Zaobserwowano również, że witamina C stymuluje syntezę kolagenu typu I i III w fibroblastach skóry, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo oraz pomaga usunąć drobne zmarszczki. Dodatkowo rozjaśnia i poprawia koloryt skóry, wspomagając niwelowanie przebarwień. Preparaty zawierające kwas L-askorbinowy działają przeciwzapalnie, przyspieszają gojenie się ran i mogą być stosowane w kosmetykach przeznaczonych dla cery trądzikowej. Ze względu na swój hydrofilowy („lubiący wodę”) charakter kwas L-askorbinowy nie przenika przez struktury lipidowe warstwy rogowej naskórka. Aby penetracja witaminy C przez barierę naskórkową była optymalna, preparat musi mieć pH poniżej 3,5. Wiąże się to z dużym ryzykiem wystąpienia podrażnień. Dodatkowo kwas L-askorbinowy jest bardzo niestabilny – szybko ulega degradacji pod wpływem powietrza, podwyższonej temperatury oraz ekspozycji na promieniowanie UV. Szacuje się, że już po miesiącu od otwarcia kosmetyku jego stężenie maleje o połowę. Ze względu na te problemy często wykorzystuje się w kosmetyce stabilne pochodne witaminy C.

Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate)
Tetraizopalmitynian askorbylu uważany jest za innowacyjną i najstabilniejszą formę witaminy C rozpuszczalną w tłuszczach. Jej lipofilowy („lubiący oleje”) charakter ułatwia przenikanie do głębszych warstw skóry. Tetraizopalmitynian stymuluje syntezę kolagenu w większym stopniu niż kwas L-askorbinowy. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, rozjaśnia skórę, a także wpływa na spłycenie zmarszczek. Może być stosowany w kosmetykach do cery wrażliwej, ponieważ nie wymaga zastosowania niskiego pH powodującego podrażnienie skóry. Znacznie poprawia kondycję skóry trądzikowej. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji każdej cery, zwłaszcza szarej, pozbawionej blasku, a nawet naczynkowej. Działa delikatniej niż kwas askorbinowy, ale za to dłużej. Jest częstym składnikiem emulsji i olejowych serum, w których działa skutecznie już przy stężeniu do 3%.
Tetraizopalmitynian Askorbylu można znaleźć w: Witaminowym Koktajlu pod oczy, Rozświetlającym Serum Dzika Róża, Serum dla cery probelmatycznej Krwawnik Tamanu.

Kwas 3-etylo-askorbinowy (INCI: 3-O-Ethyl Ascorbic Acid)
Kwas 3-etylo-askorbinowy to najnowsza rozpuszczalna w wodzie, stabilna pochodna witaminy C. Wykazuje właściwości kwasu L-askorbinowego i równocześnie posiada zdolność do przenikania przez barierę naskórkową oraz nie powoduje podrażnień, nawet przy zastosowaniu preparatów z bardzo wysoką jej zawartością. Chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, jak również hamuje nadmierną produkcję melaniny, sprawiając, że cera jest rozświetlona i promienna. Kwas 3-etylo-askorbinowy jest bezpośrednio „wykorzystywany” przez skórę bez konieczności wcześniejszej konwersji do kwasu L-askorbinowego, co zwiększa jego efektywność działania w porównaniu z innymi pochodnymi. Równocześnie obok tetraizopalmitynianu askorbylu jest najdroższą alternatywą dla witaminy C – koszt jej zakupu jest kilkadziesiąt razy wyższy od kwasu L-askorbinowego.
Kwas 3-etylo-askorbinowy można znaleźć w: Dwufazowym Eliksirze Rewitalizującym Neroli Shake, Moreli Aksamitnej Kuracji do Rąk

[1] Kilian-Pięta E. (2019). Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie. Kosmetologia Estetyczna, 8, 25–30.
[2] Janda K., Kasprzak M., Wolska J. (2015). Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie. Pom J Life Sci, vol. 61 (4), 419–425.
[3] Lin F. H., Lin J. Y., Gupta R., Tournas J., Burch J., Selim M., Monteiro-Riviere N., Grichnik J., Zielinski J., Pinnell S. (2005). Ferulic Acid Stabilizes a Solution of Vitamins C and E and Doubles. The Society for Investigative Dermatology, 2, 826–832.
[4] Musiał C., Sawczuk W., Gawdzik B., Kuban-Jankowska A., Przychodzeń P., Górska-Ponikowska M. (2019). Witamina C w medycynie i kosmetologii. Wiadomości Chemiczne, 73, 503–522.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium