IOSSI cosmetics

Koenzym Q10 w kosmetykach - jak działa na skórę?

0

Koenzym Q10 jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych.
W tekście wyjaśniamy, dlaczego jest tak chętnie do nich dodawany i jakie posiada właściwości.

koenzym q10

Czym jest koenzym Q10?

To żółty związek wyizolowany w latach 50. Występuje praktycznie we wszystkich organizmach żywych - można powiedzieć, że jest wszechobecny - stąd pochodzi inna jego nazwa ubichinon (ubitarius = wszechobecny).

Jak działa koenzym Q10?

Koenzym ów nazywany jest dostawcą energii w naszym organizmie - jest niezbędny do odżywiania komórek. Wraz z wiekiem lub stresem jego ilość maleje, co może być jedną z przyczyn starzenia. Z wielu badań wiemy, że jego suplementacja może poprawiać funkcjonowanie układu krążenia, serca, mięśni, czy redukować zmęczenie i objawy chorób neurodegeneracyjnych.

Wiemy również, że Q10 jest silnym, naturalnym antyoksydantem. Chroni nasze komórki przed uszkodzeniami wywoływanymi wolnymi rodnikami, a ponadto regeneruje inny antyoksydant, tokoferol (witamina E) i pozwala mu działać dalej. Występuje w naszej skórze, przy czym jest go 10 razy więcej w naskórku niż głębiej w skórze właściwej.

konsystencja q10

Koenzym Q10 w kosmetykach

Dostarczając go w kosmetykach, działamy antyoksydacyjnie i regeneracyjnie. Zmniejszamy uszkodzenia oksydacyjne i stany zapalne nimi wywołane oraz rozkład kolagenu, który występuję w następstwie działania wolnych rodników m.in. produkowanych przez UV. Chroni to skórę przed przedwczesnym starzeniem, a nawet do pewnego stopnia cofa jego objawy!

W trwających 6 miesięcy badaniach nad kremem zawierającym 0,3% ubichinonu, 2 razy dziennie nakładano go w okolice oka na jednej połowie twarzy, a placebo na drugiej. Po tym czasie okazało się, że głębokość zmarszczek zmalała o 27%. Natomiast po 6 miesiącach codziennego stosowania na twarz, produkt z Q10 zmniejszał wielkość starzejących się komórek naskórka, co odpowiadało odmłodzeniu o 20 lat. To bardzo obiecujące wyniki!

Serum Q10-shot {iossi}

Q10 jest substancją foto i termostabilną, przez co długo zachowuje świeżość w kosmetykach. Rozpuszcza się w tłuszczach, więc często dodaje się go do emulsji lub olejowych serum - u nas znajdziesz go w Q10-shot Youth Booster, czyli serum bazującym na kompatybilnym ze skórą oleju jojoba i skwalanie, wzbogaconym o rozświetlającą witaminę C i rokitnik. To prawdziwy zastrzyk odżywienia i blasku dla skóry!

Źródła: 
Draelos Zoe Diana: Kosmeceutyki, 2011
Gałka Urszula, Ogonowski Jan: Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, 2010
Garrido-Maraver Juan i inni: Clinical applications of coenzyme Q10, 2014
Littarru Gian Paolo, Lambrechts Peter: Coenzyme Q10: multiple benefits in one ingredient, 2011

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium