IOSSI cosmetics

Bakuchiol - czy to dobra alternatywa dla retinolu?

0

Bakuchiol stał się ostatnio bardzo popularnym składnikiem kosmetyków. Bywa nazywany roślinnym retinolem, wykazującym podobne właściwości. Sprawdźmy, ile w tym prawdy! Bakuchiol jest substancją pozyskiwaną z rośliny pod nazwą Babci, powszechnie stosowanej w Indiach i Chinach do łagodzenia objawów wielu chorób. Chemicznie nie pochodzi z tej samej rodziny składników, co retinol, nie jest pochodną witaminy A.

Dlaczego bakuchiol jest porównywany do retinolu?

Okazuje się, że bakuchiol wpływa na część receptorów w skórze, na które działa również retinol. Stąd założenie o ich podobnym działaniu. Wskazuje się, że podobnie jak retinol, bakuchiol w badaniach na modelu skóry działa:

- antyoksydacyjne, czyli ochronnie przed wolnymi rodnikami
- na przebarwienia dzięki zmniejszaniu produkcji melaniny - pigmentu w skórze,
- przeciwstarzeniowo przez ograniczanie rozkładu kolagenu budującego strukturę skóry,
- przeciwzapalnie

Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, których retinol nie posiada. 

Przeczytaj też: Antyoksydanty w pielęgnacji - jak działają?

Sprawdzono też oczywiście jego działanie na ludziach. W jednym badaniu na okolicę oka stosowano przez 12 tygodni 2x dziennie preparat z 0,5% bakuchiolu. Na podstawie zdjęć oraz odlewów skóry zauważono poprawę szorstkości, elastyczności, głębokości zmarszczek oraz wyrównanie kolorytu. W kolejnym badaniu natomiast porównano 0,5% bakuchiolu nakładanego 2x do retinolu 0,5% nakładanego 1x dziennie na całą twarz. U obu grup zaobserwowano pozytywne działanie na zmarszczki i przebarwienia. Retinol to świetnie przebadana substancja o wielokrotnie udowodnionym działaniu, natomiast bakuchiol ciągle odkrywamy. Wyniki istniejących na ten moment badań są obiecujące, więc jeśli nie możesz stosować retinolu ze względu na ciążę lub obawę przed podrażnieniem, to bakuchiol może być dobrym rozwiązaniem - zarówno przy skórze dojrzałej, jak i trądzikowej.

kosmetyki z bakuchiolem

Kosmetyki z bakuchiolem w {iossi}

W naszej ofercie znajdziesz krem z tym składnikiem Ultra-Rich Multivitamin Wrinkle Smoothing Face Cream bogaty również w rozświetlającą witaminę C, stymulujący syntezę ceramidów niacynamid, antyoksydacyjny ekstrakt z winogron oraz przeciwzapalne i odżywcze oleje. Polecamy go zwłaszcza skórom suchym i dojrzałym, które uelastycznia, nawilża i wzmacnia. Krem jest bezpieczny również dla kobiet w ciąży.

 

Źródła:
1. Chaudhuri R.: Bakuchiol: a real-like functional compound, modulating multiple retinol and non-
retinol targets
2. Chaudhuri R., Bojanowski K.: Bakuchiol: a retinol‐like functional compound revealed by gene
expression profiling and clinically proven to have anti‐aging effects

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium