Zmysł węchu jest o wiele bardziej wrażliwy niż pozostałe zmysły. Jest silnie powiązany z pamięcią, dlatego w sekundę wydobywa wspomnienia z zakamarków naszej podświadomości. Mogą być miłe lub mniej miłe – w zależności od tego, jakie wspomnienia wiążą się z konkretnym aromatem.
Dla przykładu: kiedy poczuję zapach świeżego ciasta drożdżowego, momentalnie przenoszę się w czasie. Nagle znajduję się z powrotem w domu moich dziadków pod Krakowem, gdzie co roku spędzałam wakacje. W każde sobotnie popołudnie z kuchni unosił się przyjemny zapach ciasta, któremu towarzyszyło radosne nucenie babci. Czując go dzisiaj, w jednej chwili mam przed oczami ten obraz, a z nim – głębokie poczuciem komfortu i bezpieczeństwa.
A jak wpływają na nas inne aromaty? Niektóre mają właściwości uspokajające, inne dodają energii. Jeszcze inne mogą sprzyjać skupieniu, medytacji. Dzisiaj skupimy się na trzech orientalnych zapachach: olejku z mirry, kadzidłowca i paczuli.
Mirra
Mirra jest naturalną żywicą pochodzącą z drzew z rodzaju Commiphora, rosnących w obszarach takich jak Somalia, Oman, Jemen, Erytrea i niektóre regiony Arabii Saudyjskiej.
Jak pachnie olejek mirrowy?
Ma ciepły, drzewny zapach, określany też jako “balsamiczny”. Mirra uspokaja, poprawia zły nastrój i sprzyja poczuciu uziemienia. Pomaga w redukcji stresu, łagodzeniu napięć emocjonalnych i tworzeniu atmosfery spokoju oraz wewnętrznego zrównoważenia.
Olejek mirrowy jest też drogocennym składnikiem kosmetyków naturalnych. Ma właściwości tonizujące, stymulujące i regenerujące. Wygładza skórę, goi rany, pielęgnuje skórę popękaną i swędzącą. My dodałyśmy go m.in. do Wiesiołka – naszego intensywnie regenerującego serum na noc.
Kadzidłowiec
Kadzidłowiec (Boswellia serrata) to drzewo pochodzące z obszarów Bliskiego Wschodu, Afryki i Indii. Żywicę kadzidłowca wykorzystuje się w obrzędach religijnych, medycynie tradycyjnej i przemyśle kosmetycznym, ze względu na aromatyczne i lecznicze właściwości.
Jak pachnie olejek z kadzidłowca?
Olejek z kadzidłowca ma charakterystyczny, głęboki i ziemisty aromat, którego trudno pomylić z innymi zapachami. Emanuje nutami kadzidła, które przeplatają się z delikatnymi akcentami słodyczy cytrusowej oraz głębokimi tonami drzewnymi. Olejek z kadzidłowca wykazuje właściwości uspokajające, pomaga obniżyć poziom niepokoju, redukuje stres. Pozytywnie wpływa na koncentrację i pogłębia doznania duchowe.
Stosowanie olejku z kadzidłowca niesie też wiele korzyści dla skóry. Ze względu na działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe, bywa stosowany w produkcji naturalnych kosmetyków do pielęgnacji cery (można go znaleźć m.in. w naszym bestsellerowym Koktajlu – witaminowym serum pod oczy).
Paczula
Paczula to roślina pochodząca z obszarów tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej. Jej liście są wykorzystywane do produkcji olejku eterycznego o charakterystycznym, głębokim aromacie znanym z perfum i kosmetyków. Roślina jest popularna zarówno ze względu na swoje właściwości aromatyczne, jak i lecznicze.
Jak pachnie olejek z paczuli?
Ma ziemisty, korzenny i lekko słodki aromat. Niektórzy uważają go za przyjemnie bogaty i egzotyczny, inni wydają się postrzegać go jako bardziej ziołowy. Wdychanie olejku z paczuli pozytywnie wpływa na hormony, co w efekcie skutkuje łagodzeniem uczucia napięcia psychicznego.
Olejek paczuli ma też świetne działanie na skórę – działa regeneracyjnie i przeciwzmarszczkowo. Pielęgnuje szorstką, popękaną i odwodnioną skórę, dlatego często można go znaleźć w składzie naturalnych maseł do ciała (m.in w naszym aromatycznym Spice of India), a teraz również w Winorośli – naszym premierowym kremie ujędrniającym do szyi, dekoltu i biustu. Mimo, że inspiracją do nazwy kosmetyku był ekstrakt z winorośli, a nie paczula, to skojarzenie z winem jest nieprzypadkowe. Tak, jak wino, tak też olejek paczulowy – im jest starszy, tym jest cenniejszy – o ile przechowujemy go w prawidłowy sposób.
Świece sojowe o 100% naturalnych zapachach
Natura ma wszystko, czego nam potrzeba. My chcemy tylko przekazywać to innym pod postacią specjalistycznych kosmetyków, a od niedawna również wegańskich świec sojowych. 100% naturalne zapachy otwierają przed nami drzwi do magicznego świata przyrody, a jednocześnie korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Bogate, zmysłowe nuty cytrusów, kwiatów, drzew i żywicy łączą się, tworząc aromatyczne kompozycje, które kuszą zmysły i zapraszają do chwili relaksu. Odkryj nasze zapachy, które oczarują Twoje zmysły – naturalnie!